Pojmy "paleta parfuméra" nebo "varhany parfuméra" vám mohou být známé. Obvykle prezentují soubor základních surovin, se kterými parfumér pracuje při vytváření parfému. Je to široká škála přírodních nebo syntetických surovin, ze kterých se skládá "parfémový koncentrát", který je pak smíchán s pomocnou látkou, tj. s alkoholem specificky určeným pro parfumerii.

PŘÍRODNÍ SUROVINY

Základní přírodní suroviny odrážejí rozmanitost přírody a mohou být jak rostlinné, pryskyřičnaté, tak i živočišné (i když tento druh se dnes používá pouze výjimečně).

Poté, co sladíme tyto rozmanité složky (citrusové, květinové, dřevité, kořeněné atd.), získáme vůni různými metodami zpracování:

  • Vymačkávání za studena je specifická technika pro citrusy, která spočívá ve tření jejich slupky nebo kůry pomocí speciálního náčiní s kovovými hroty, které umožňuje získat esenciální oleje.

  • U jiných přírodních materiálů je nejčastěji využívána metoda destilace nebo extrakce těkavými rozpouštědly:

  • Destilace je klasická metoda, která je založena na schopnosti vodní páry absorbovat vůně rostlin. Destilací se získávají esenciální oleje.

  • Je-li vstupní materiál příliš křehký nebo není možné získat jeho aroma destilací, volí se těkavá rozpouštědla. Tento proces zahrnuje několikanásobné promytí rostliny nebo pryskyřice hexanem nebo etanolem. Extrakce těkavými rozpouštědly umožňuje získat maximální množství.

PÁR SLOV O SYNTÉZE

Paleta parfuméra je složena i ze syntetických materiálů.

První zmínky o syntéze sahají do počátku moderní parfumerie na konci 19. století. Tyto nové molekuly umožnily vzniknout novému figurativnímu stylu, který s sebou přinesl inovativní, abstraktnější a komplexnější vůně pro danou dobu. Na rozdíl od obecného mínění, využití syntézy není nová metoda, je to nedílná součást moderní tvorby parfémů jáiž od samého počátku. Neštěstím dnešní doby je, že některé značky tlačí parfuméry k sestavení levnějších kompozic vůní, a to často na úkor kvality a kreativity.

Co si můžeme říct o syntéze?

Syntetický materiál může pocházet z přírodního materiálu, tj. je součástí rostlin, květů, koření apod. … tzn. materiál, který se chemikům podařil syntetizovat. Můžeme poukázat na příklad vanilinu, hlavní složce vanilky, která se výzkumníkům podařila izolovat na konci 19. století. Parfuméři ji mohli používat samostatně v kompozici (nebo jako doplněk navíc, aby zdůraznili její přítomnost ve směsi).

Syntéza může být také výsledkem čisté molekulární inovace. Umožňuje podporovat jak tóny přirozenosti, tak vytvořit vůni nějakého květu, kterou například nebylo až dosud možné extrahovat obvyklými metodami, například z šeříku, fialky nebo konvalinky. Všeobecně syntéza umožnila posílit vůni, podpořit její působení v čase a vytvořit nové tóny, samozřejmě s tím, že používané vstupní suroviny přispívají ke kráse parfému.

 

100% SPOKOJENOST

GARANCE VRÁCENÍ

KVALITNÍ INVESTICE

BALÍK DO RUKY

BEZPEČNÝ NÁKUP

Sensual s.r.o.

Adresa: Parléřova 74/7, Praha 6 160 00
IČO: 27615707
Telefon: +420 774 298 689
E-mail: info@sensualsro.cz

 

Adresa pro osobní odběr

Salon BELLE HELENE
Parléřova 74/7, Praha 6 160 00

Sledujte nás